לשכנתי היקרה בקיבוץ היה וכנראה עדיין יש, שתיל אכיניציאה, בו טיפלה בתשומת לב ובמסירות. הלה גמל לה מדי אביב בפרח בודד, פרח ורוד, גדול וחינני להפליא. משפרח, סרנו לראותו, הללנו, קלסנו, שבחנו ופארנו את יופיו ואת הדרו. אלא שעתה, בקיץ הפנסילבני, אני רואה סביבי אכינציאות באשר אפנה, פורחות במרבדים ורודים עזים ומשובבי נפש. מכיון שעיניי פקוחות ואוזניי כרויות לנטיות האקלים, גמלה בלבי ההחלטה לכתוב את

המדריך לגידול אכיניציאה בקיץ הישראלי

המטרה: הולכת שולל
האמצעים: כשרים

1. מששתלתם את האנכיניציאה בגינתכם, יש לודא כי תנאי גידולה מדמים אקלים ממוזג ולא אקלים ים תיכוני, בכדי    שתחוש בנוח להתפשט לכל עבר. לשם כך, עליכם להשכים קום מדי יום ולרסס עליה רסס עדין במשך כמה שעות, מלפני עלות השחר ועד לאחר הזריחה.

2. עד שעות אחר הצהרים יש לכרכר סביבה כשאתם מנופפים כה וכה באריגים מעודנים וכך מדמים תנועת עננים מתמדת ורוח קלה. ניתן לחשוף את האכיניציאה לשמש ישירה לשניות ספורות בלבד ומיד לשוב ולרחף כעננים סביבה, פן יתעורר בה החשד שאינה שתולה בצפון אמריקה וחלילה תנבול מחמת התדהמה והעלבון.

3. אחר הצהרים יש להתייצב מעליה בפתאומיות ובנחרצות, להשמיע קולות נהמה דמויי רעם ולהמטיר עליה בעוז מהצינור במשך שעתיים לפחות. על הדמיית הרעמים יש לחזור פעם בשבוע, לכל הפחות פעם בעשרה ימים.

4. במהלך השבוע, בימי ראשון שלישי וחמישי, או לחילופין, שני רביעי ושבת, יש להקדיש כארבע שעות ביום לצורך המטרת מטר מעודן אך עיקש על האכיניציאה, מזריחת השמש ועד לצהרי היום או לחילופין, משקיעת החמה ועד חצות הלילה. ניתן לשלב עם הדמיית רעמים או לדחות ליום המחרת.

כך תבטיחו לעצמכם מרבד אכיניציאות נאה. אם תתמידו, יוסיפו וינבטו בסמוך לו גם שרכים, פטריות, חזזיות, רודבקיות, המרוקליס כתום (שהמקומיים קוראים לו ״טייגר לילי״ על אף שאינו משתייך למשפחת השושניים כלל), שפע של פטל ומיני פרחים ומטפסים שכבר נואשתי, מחמת המגוון העצום, מלעקוב אחר שמותיהם ואני מסתפקת בקריאות התפעלות כלליות. בהמשך יופיעו בערוגת האכיניציאות גם עצים שגובהם שלושים מטרים, פרפרי ענק, דובים, איילים ועוד כהנה וכהנה.

בהצלחה.

* * *

בלילה ניצתות הגחליליות. עם רדת החשיכה הן מתחילות להבהב בפאתי הגינה, היכן שהעשב הופך ליער, עשרות ומאות נקודות צהובות זרחניות, נעות ומאותתות באורותיהם ללא הרף, מן הפרחים ועד לצמרות. הן מרצדות במשך כל הלילה ומראן הוא מן היפים ביותר שראיתי מימיי.

IMG_7904

אתמול חזרו הוריי לישראל, לאחר ביקור של שבועיים, במהלכו השתדלנו להפיק את המירב מן המשאב הנדיר המתקרא ״סבא וסבתא״. יחדו בילינו שעות רבות ביצירה משותפת, טיולים בחיק הטבע, צחוק והנאה. במהלך ביקורם נחגג יום העצמאות של ארה״ב. כמובן, לא יעלה על הדעת להגביל את חגיגות יום העצמאות ליום אחד בלבד ולכן נפרשו אלו על פני למעלה משבוע, מסוף שבוע אחד ועד תום סוף השבוע שאחריו. פה תהלוכה, שם יריד, מופעי להקות מקומיות, זיקוקין דינור ומבצעים והנחות לרוב.
בארבעה ביולי, לאחר לבטים רבים וכמנהגנו מימים ימימה, ירדנו אל גדת הנחל. הנחל הקרוב לביתנו רדוד ורחב מנחלי הגליל העליון וזרימתו מתונה. האבנים בקרקעית הנחל הם קריסטלים מנצנצים, זהובים, שקופים וכחלחלים וביניהם משייטים דגיגונים, ראשנים ו-crayfish, שהוא מעין לובסטר קטן, כעשרה סנטימטר אורכו. הילדים השתכשכו במים, שכבו על הגב בזרם העדין, ליקטו אבנים וצדפות פתוחות ואכלו את כל האוכל שהבאנו. נישאים על גלי הפחמימות של מנת המזון האחרונה, יצאנו מן הנחל ושבנו הביתה.
בעונה זו המחוז מתעורר לחיים: החוות באזורנו הציבו דוכנים בשולי הדרכים ומוכרות את יבולן. כאן אין אומרים fruits and vegetables אלא produce, כלומר תוצרת. ״Fresh produce״ מצהירים שלטי הקרטון: מיני ירקות, דלועים, אוכמניות, אפרסקים ובקרוב גם תירס, תפוחים ומי יודע מה עוד.
פעילויות, פסטיבלים ומיני שווקים צצים בזה אחר זה: פסטיבל גחליליות, פסטיבל כדורים פורחים, פסטיבל עששיות, פסטיבל הרנסנס, פסטיבל מכבי האש (זו השנה ה-52 ברציפות!), סיורי טבע בעקבות פרפרים, שועלים, צפרדעים, כוכבים וחיפושיות, קונצרטים תחת כיפת השמיים, ירידי אמנות ואירועי ספורט – האירועים נוצצים ומפתים או משפחתיים וידידותיים, בכולם מובטח מזון ומשקה, הנאה וסיפוק, מגרשי חנייה גדושים לעייפה והמון אדם, מכל הצבעים והסוגים.

IMG_7903

היער בוהק בשוליו ואפל במעמקיו. אני לומדת אותו ואודותיו בכל ציור מחדש, מנסה לצייר אותו בלי לצייר אותו, להגיע לירוק מבלי להיכנע לפיגמנט הורידיאן השתלטני. חברתי לצהובים, עברתי לכחולים, טעמתי מהחומים ומהאדומים ועד הסתיו כולי תקווה להשתעמם כבר מכל הירוק הזה. על אף הצהרה זו, אני מוכרחה להודות שאמש, כשהבחנתי בשני עלים צהובים ניתקים ונושרים מאחד העצים, לבי נמלא חשש. כאן אין אומרים: ״מה זה החום הזה?! ועוד רק תחילת יולי!״ אלא: ״לא יאומן! כבר יולי! הזמן חולף מהר מדי״

בקריאות גיל הודיעו הילדים על הימצאותן של פרות משה רבנו בגינתנו. אלא שכאן אין זו מושית השבע הנפוצה בישראל (למעשה יש לה שמונה נקודות אבל כשהכנפיים סגורות נדמה שיש רק שבע) אלא פרת משה רבנו קצת אחרת, עם מספר נקודות שונה.
כשפניתי לכתובים, כדי לחקור קצת בנושא, גיליתי ששמה הלטיני של פרת משה רבנו הוא ״קוקסינלה ספטמפונקטטה״, כלומר ארגמנית שבע הנקודות, ומקור השם קוקסינלה הוא במילה היוונית קוקוס (kokkos), שם כללי לפירות יער ארגמניים. כאן התעוררה סקרנותי, כי בכל זאת, כיצד ארע שהחיפושית קרויה בשם המשמש אותנו כביטוי מתחום אחר לגמרי?
ובכן, קוקסינל, פרת משה רבנו בצרפתית, היה שם הבמה של ז'אקלין שארלוט דיפרנואה, אמנית צרפתייה טרנסקסואלית שכוכבה דרך בשנות החמישים של המאה הקודמת והייתה, אגב, האמנית הטרנסקסואלית הראשונה שהופיעה בישראל, בשנת 1964. מספרים כי נהגה לעטות על עצמה במהלך הופעותיה גלימה אדומה מנוקדת נקודות שחורות וזהו מקור כינוייה החביב, שהפך עם השנים לכינוי מגדרי ולמילת גנאי.

IMG_7908

באחד מלילות השבוע חלמתי על ירושלים. ירושלים שכנה זו הפעם לחוף ים גדול שבקתת עץ בודדת, מרובת מדרגות, סולמות וכוכי שינה שימשה בו כבית. באי השבעה שוטטו על החוף בסמוך לבקתה ושוחחו בעליצות. תחת מנעליהם חרקו שברי צדפים וחול גס ומוסיקה רמה התנגנה מאי שם. רחש הגלים הגדולים שב והיסה את ההמולה. מחמת החום, פנו לפתע כולם אל המים ופסעו לתוכם בבגדיהם. ממקומי על החוף ראיתי את חברתי הולכת וצפה במעלה גל עצום, אריג סגול בהיר ודק שהיה כרוך למותניה נרטב ונפתח על פני המים ובהגיעה לפסגת הגל נפרשו כנפות האריג והיא המריאה עמו מעלה מעלה, אל השמיים הבהירים, סבבה באוויר ושבה ונחתה על החוף. רווח לי והתעוררתי.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “קיץ ביבשת

  1. רשמתי לי ביומן תזכורות לפי הוראות ההמטרה וההרעמה. מקווה להצליח להצמיח ככה לפחות כמה פרפרי ענק ודוב בינוני.
    (בינתיים אני מגדלת את רעם וסער החתולים, אולי זה יעזור?)

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s